webpaz logo
جستجو

حلوا نشاسته ای

مواد لازم :
نشاسته : 1 پیمانه شکر : 2 پیمانه اب : 3 پیمانه کره : 150 گرم گلاب : 1 پیمانه رعفران دمکرده : مقدار کافی هل : مقدار کافی

حلوا نوعی شیرینی معروف و سنتی ایرانی است و قدمت بسیار طولانی در کشور ما دارد و از زمانهای قدیم در ایران درست می شده است و همیشه طرفداران زیادی داشته است  همیشه وقتی صحبت از حلوا می شود ذهن انسان به سمت حلوای ارد ( ارد برنج یا آرد گندم ) که سر مزارها می آورند و هنگام مراسم عزاداری تهیه می شود ، می رود که رایج ترین شکل حلوا در کل ایران است .

حلوا به روش قدیمی و رایج که با استفاده از آرد و شکر و زعفران دمکرده و روغن مایع و گلاب می باشد را حتما همه ما درست کرده ایم و آن را بارها خورده ایم ، اما حلوا نشاسته ای شکل جدید و خوشمزه ای از حلواست که در ان بجای آرد از نشاسته استفاده می شود و تهیه ان بسیار راحت و آسان است البته کمی تهیه ان از حلوای ارد معمولی وقت گیرترو سخت تر است . برخی افراد به حلوای نشاسته نام ماقوت را داده اند و اصالت ان را به جنوب ایران نسبت می دهند.در برخی منابع نیز به ان نام حلوای بحرینی را داده اند و ریشه ان را متعلق به بحرین می دانند و اینکه کدام یک صحیح است اهمیت چندانی ندارد و فقط مزه خوشمزه و لذیذ ان خیلی اهمیت دارد.

در این مطلب طرز تهیه دسر حلوا نشاسته ای را که شامل نشاسته و اب و گلاب و هل و شکر و کره و زعفران دمکرده است را برایتان می نویسم و امیدوارم تا ان را در منزل تهیه کرده و بعنوان یک عصرانه مقوی و پر انرژی و یا یک دسر خوشمزه بعد از غذا استفاده کنید( در برخی از مدلهای تهیه این حلوا به ان مغز آجیل نیز اضافه می کنند تا خوشمزه و مقوی تر شود ، که اختیاری است ).


ابتدا و برای شروع تهیه این حلوای خوشمزه  ، 1 پیمانه شکر را داخل یک قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز قرار می دهیم و گاز را روشن کرده و منتظر می شویم تا شکر با حرارت ملایم ذوب شود و کارامل شود. شکر داخل قابلمه را با چرخاندن قابلمه هم می زنیم و از قاشق استفاده نمی کنیم ( در این مرحله باید خیلی دقت می کنیم تا شکر نسوزد ) .


سپس وقتی شکر کاراملی شد 2 پیمانه اب ، داخل قابلمه و روی شکر کاراملی شده می ریزیم . بهتر است در این مرحله از 2 پیمانه اب جوش استفاده شود.سپس اب را با شکر کارامل شده قاطی می کنیم و هم می زنیم تا یکدست شود.


بعد 1 پیمانه نشاسته را با یک لیوان اب سرد داخل یک ظرف می ریزیم و انها را خوب با هم مخلوط می کنیم تا نشاسته در اب سرد کاملا باز شود و حل شود. 

سپس مخلوط نشاسته و اب را به مواد مرحله قبل ( شکر و اب حل شده در مرحله قبل  ) داخل قابلمه اضافه می کنیم و انها را با هم خوب مخلوط می کنیم و هم می زنیم .


در ادامه 150  گرم کره را به داخل قابلمه مواد مرحله قبل می ریزیم و سپس 1 پیمانه گلاب و کمی زعفران دمکرده و هل را نیزبرای خوش عطر و طعم و خوش رنگ شدن حلوا به ان اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا همه مواد با هم خوب قاطی شوند.

حلوا نشاسته ای


سپس حلوا ی نشاسته را داخل قابلمه مدام هم می زنیم تا حلوا کم کم سفت و منسجم شود و از کناره های قابلمه جدا شود و جمع شود و حالت آن طوری شود که به دست نچسبد سپس قابلمه را از روی گاز بر می داریم .


 حلوا را وقتی هنوز داغ است داخل یک ظرف می ریزیم و روی انرا با فشار قاشق و یا قالب دلخواه تزیین می کنیم و به شکل دلخواه برش می زنیم و یا حلوا را داخل قیف با ماسوره به شکل دلخواه  می ریزیم و ان را به شکل دلخواه داخل ظرف می ریزیم. اکنون حلوا نشاسته ما اماده است و ان را همراه با چای بعنوان یک عصرانه و یا بعد از غذا بعنوان دسر خوشمزه و جدید تهیه می کنیم و ان را میل می کنیم.نوش جان.

 

حلوا نشاسته ای

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستگاه پلمپ حرارتی کیسه ۶۹/۰۰۰