webpaz logo
جستجو

خوراک سنتی گوشت گوساله

مواد لازم :
گوشت گوساله : 1 کیلوگرم شلغم : 450 گرم هویج : 5 عدد سیر : 6 حبه پیاز : 3 عدد پوره گوجه فرنگی : 4 قاشق غذاخوری آب گوشت : 2 لیوان آرد گندم : 40 گرم سیب زمینی درشت : 2 عدد نمک و فلفل : به مقدار کافی سرکه انگور قرمز : 660 میلی لیتر ساقه جعفری : 4 عدد ساقه آویشن : 4 عدد رزماری : مقداری برگ بو : مقداری

گوشت لخم بی استخوان ارزان و در بازار موجود است اگراین گوشت را با سبزیجاتی همچون هویج و شلغم همراه کنید غذای خوشمزه ای به دست می آید. با پخت این غذا می توانید درست کردن و چشیدن یک غذای خوشمزه را تجربه کنید. 

اگر برای درست کردن این غذا، قابلمه بزرگ مخصوص پخت خوراک ندارید تا بتوانید تمام قطعات گوشت را در آن تفت بدهید این کار را نوبتی انجام دهید به طوری که تکه های تفت داده شده را دربیاورید و داخل یک سینی بریزید سپس مقداری دیگر از گوشت را به قابلمه اضافه نموده و تفت بدید؛ و در آخر تمام تکه گوشت های تفت داده شده را به قابلمه برگردانید. 

این خوراک برای یک وعده غذایی 8 الی 10 نفره کافیست و غذای مناسبی برای میزبانی در میهمانی هاست. برای این که حجم این خوراک را برای 4 الی 5 نفر کاهش دهید، مقدار مواد اولیه ذکر شده را نصف کنید.

یادتان باشد که این غذا به طرز معجره آسایی یک روز پس از پختن خوشمزه می شود چرا که چاشنی ها فرصت نفوذ به بافت گوشت را پیدا می کنند. 


1 کیلوگرم گوشت گوساله تازه و بدون استخوان را به تکه های مکعبی خورشتی برش بزنید؛ چربی های اضافی آن را بگیرید و یک آب بشویید سپس آن ها را داخل یک صافی بریزید تا آب اضافی آن ها برود. یک تابه بزرگ یا یک قابلمه بزرگ را روی حرارت بگذارید و مقداری روغن زیتون داخل آن بریزید و اجازه دهید تا روغن گرم شود سپس تکه های گوشت را به آن اضافه کنید و مدام هم بزنید تا تکه های گوشت تفت خورده و قهوه ایی شوند. تفت دادن گوشت داخل روغن باید به مدت 3 دقیقه طول بکشد. 


3 عدد پیاز بزرگ و 6 حبه سیر را خرد و ساطوری نمایید و داخل یک تابه حاوی مقداری روغن بریزید، تابه را روی حرارت ملایم بگذارید و مدام سیر و پیاز خرد شده را در روغن تفت بدهید تا نرم شوند. مقداری نمک و فلفل و 40 گرم آرد را هم به آن اضافه نمایید. پس از آن که آرد با پیاز و سیر تفت خورد و خامی آن گرفته شد تابه را از روی حرارت بردارید. 

خوراک سنتی گوشت گوساله


گوشت های تفت داده شده را به همراه محتویات درون تابه (سیر و پیاز و آرد) داخل یک قابلمه بزرگ بریزید و 2 لیوان آب گوشت  صاف شده را به آن اضافه نمایید و قابلمه را روی حرارت زیاد قرار دهید تا محتویات درون قابلمه شروع به جوشیدن کند.

پس از آن 660 میلی لیتر سرکه قرمز، 4 قاشق غذاخوری پوره گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید و اجازه دهید 5 دقیقه قل بزند. بعد از 5 دقیقه درب قابلمه را باز کنید و برگ بو، ساقه جعفری، ساقه آویشن، رزماری و 450 گرم شلغم خرد شده را به قابلمه اضافه کنید. حرارت گاز را کم کنید و اجازه دهید خوراک به مدت 1 ساعت بپزد. هر از گاهی محتویات قابلمه را هم زده و مواد را جابه جا نمایید. بعد از یک ساعت هویج و سیب زمینی های تکه شده را به قابلمه اضافه کنید و بگذارید حدود 30 دقیقه دیگر بپزد و خوراک جا بی افتد. 

خوراک سنتی گوشت گوساله

 


سبزیجاتی که در مواد اولیه به صورت ساقه مورد استفاده قرار گرفته اند باید با ساقه شان و بدون خرد کردن آن ها وارد قابلمه شوند. پس از آن که غذا پخته شد و آماده کشیدن و سرو بود باید ساقه ها(ساقه جعفری و آویشن) و همچنین برگ بو را از قابلمه خارج نمایید. بهترین روش برای این منظور این است که با نخ آشپزخانه انتهای ساقه ها را ببندید، در این صورت خارج کردن آن ها از قابلمه راحت تر خواهد بود. 

می توانید این خوراک را با نان، پلو، پیاز و سبزی سرو کنید. 

اگر از رزماری خشک استفاده می کنید آن را داخل حاون یا کف دست خرد کنید با این کار طعم این گیاه بیشتر آزاد می شود. 

می توانید به جای سرکه انگور از سرکه بالزامیک استفاده کنید. سرکه بالزامیک اصل، گرانترین سرکه دنیاست. اگر در مغازه ها سرکه بالزامیک پیدا کردید شک نداشته باشید که تقلبی اند. چرا که اصل این سرکه قیمتی به اندازه هر گرم طلا را دارد. زادگاه این سرکه کشور ایتالیاست و ایتالیایی ها از آن برای مزه دار کردن سس ها و یا چاشنی میوه ها استفاده می کنند. 

خوراک سنتی گوشت گوساله

خوراک سنتی گوشت گوساله

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستکش سیلیکونی اسکاچ دار ۹۹/۰۰۰