webpaz logo
جستجو

نان گردویی دو رنگ

مواد لازم :
آرد سفید : 4.5 پیمانه مخمر : 3 قاشق چایخوری نمک : 1/4 قاشق چایخوری تخم مرغ : 2 عدد پوست لیمو : 2 عدد شیر : 2 پیمانه گردو : 250 گرم شکر : 100 گرم پودر کاکائو : 1 قاشق غذا خوری آب لیموی تازه : 1 قاشق غذا خوری

به نام خدا

سلام به هاراجی های خوش سلیقه ... و سر حال ...


ابتدا یک پیمانه از شیر را در داخل شیر جوش ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم.


در ادامه کره و سه قاشق غذا خوری شکر را اضافه می کنیم و هم می زنیم تا شکر کاملا در شیر داغ حل شده و کره هم به طور کامل ذوب شود بعد کمی صبر می کنیم تا شیر یه جوش بزند سپس از روی حرارت بر می داریم تا خنک شود.

نان گردویی دو رنگ


تخم مرغ را در داخل ظرف مناسبی شکسته و با هم زن دستی و یا برقی خوب هم می زنیم تا کاملا سفیده و زرده تخم مرغ با هم ترکیب شوند و مایه روان و یکنواختی درست شود.


وقتی که شیر کاملا خنک شد تخم مرغ زده شده را به آن اضافه کرده و مواد را هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند.


حال در ادامه باید یکی از پوست لیمو ها را رنده کنیم و به مواد مخلوطی اضافه کنیم برای تازگی بیشتر کار می توانید پوست لیمو را مستقیما روی مواد مخلوطی شیر رنده کرده و هم بزنید تا مواد خوب با هم درگیر و مخلوط شوند.


 یک چهارم پیمانه از شیر باقی مانده را در داخل ظرف کوچک و مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله ملایم بگذارید تا حدی که فقط گرم شود.


یک چهارم قاشق غذا خوری شکر و مخمر را در داخل ظرف مناسبی با هم مخلوط کرده و شیر گرم شده را به آن ها اضافه کنید و خوب مواد را با هم مخلوط کنید تا مخمر فعال شود.

وقتی که روی سطح مواد مخلوطی حباب های کوچکی و زیادی ایجاد شد مخمر آماده شده است.


آرد سفید را در داخل ظرف مناسبی دو الی سه بار الک کرده تا نا خالصی نداشته باشد.

بعد مواد مخلوطی شیر و مایه آماده شده مخمر و مقداری نمک را اضافه می کنیم و خوب همه مواد را زیر و رو کرده تا خمیر گردویی دو رنگ درست شود.

نان گردویی دو رنگ


حال باید خمیر گردویی را حسابی وز دهیم.

دستانمان را تمیز شسته و خوب و کاملا خشک کنید سپس کف دستانمان را به آرد آغشته کرده و به مدت 5 الی 7 دقیقه وز می دهیم تا حالت چسبندگی نداشته باشد.

خمیر را به صورت یک توپ بزرگ در آورده و در داخل ظرف مناسبی گذاشته و روی آن را با پارچه تمیز پوشش دهید و در جای نسبتا گرمی به مدت 1 الی 2 ساعت استراحت دهید.


در این فاصله که خمیر استراحت می کند ما مواد میانی نان گردویی دو رنگ را آماده می کنیم...

باقی مانده شیر را در داخل شیر جوش ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم بعد باقی مانده شکر را اضافه نموده و مدام هم می زنیم تا شکر کاملا در شیر حل شود.

 

 گردو ها را شکسته و مغز آن ها را پاک کرده و سپس با آسیاب کن آن ها را خرد کرده و بعد به مواد مخلوطی شیر اضافه می کنیم و تفت داده و مدام هم می زنیم تا پوره گردو ها به ته ظرف نچسبد و نسوزد سپس بعد از 10 دقیقه از روی حرارت بردارید.

 

 در ادامه پودر کاکائو را اضافه کنید و پوست لیموی باقی مانده را مستقیما روی مواد رنده کنید سپس مواد را خوب زیر و رو کرده تا مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.

نان گردویی دو رنگ

 

 حال خمیر را دو قسمت کرده و با کمک وردنه روی سطح تمیزی باز کنید و در مرکز آن ها مواد مخلوطی گردو را ریخته و با پشت قاشق پخش کرده و خمیر ها را رول کنید.

نان گردویی دو رنگ

 

خمیر های رول شده را از یک سمت روی هم فشار داده تا محکم به هم وصل شوند و بعد مثل بافت گیسو آن ها را به هم ببافید.

سپس در داخل قالب مناسبی که با روغن چرب شده بگذارید و مجددا یک ساعت اجازه دهید استراحت کرده تا پف کند.

 تخم مرغ زده شده باقی مانده را با فرچه روی خمیر ها بمالید و در داخل فر با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 45 الی 50 دقیقه گذاشته تا قهوه ای رنگ و پخته شوند.

 بعد از زمان مقرر نان گردویی دو رنگ را بیرون آورده...

آن را برش بزنید و میل کنید.

نوش ... جان ...

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
تراش و پوست کن میوه و سبزیجات ۱۹/۰۰۰