webpaz logo
جستجو

فرنی وانیلی

مواد لازم :
شیر : 2 پیمانه نشاسته : 2 قاشق غذاخوری گلاب : 1 قاشق غذاخوری وانیل : 1 قاشق غذاخوری پودر پسته : 1 قاشق غذاخوری شکر : 3 قاشق غذاخوری

دسرهای ایرانی طرفداران زیادی دارند و بسیار خوشمزه و لذیذ هستند. در این میان دسرهای مخصوص ماه رمضان و مراسم مذهبی تقریبا چند نوع دسر مشخص و محدودند. از جمله انها می توان از حلوا - شله زرد - فرنی و. . . نام برد. در این میان دسر فرنی  چون با شیر و یا ارد درست می شود و مانند حلوا روغن ندارد بسیار سالمتر و خوشمزه تر از بقیه دسرها است. این دسر خوشمزه  بسیار راحت و در زمان خیلی کم درست می شود و برای افرادی که سرماخوردگی دارند و مریض هستندو  برای نوزادان و کودکان نیز گزینه مناسبی است.

فرنی ها با طعمهای مختلف قابل تهیه هستند مثلا فرنی بادامی - فرنی نارگیلی - فرنی با هل - فرنی ورمیشل و فرنی شکلاتی و فرنی وانیلی و . . . از طعمها و مدلهای مختلف فرنی ها هستند. ضمنا می توان با استفاده از فرنی های چند رنگ و چند لایه با طعم های مختلف ( مثلا طعمهای ساده - کاکائویی و زعفرانی و یا نسکافه ای)، و همچنین تزئینات زیبا روی ان ،  فرنی را بعنوان یک دسر مجلسی و در مهمانی ها و مجالس استفاده کرد. در اینجا طرز تهیه فرنی با طعم وانیل و با استفاده از شیر و شکر و نشاسته را برایتان می نویسم ( در صورت تمایل می توان در تهیه فرنی ها بجای نشاسته از آرد سفید و یا ارد نشاسته  استفاده کرد و ان را در اب سرد حل کرد و سپس در شیر ریخت که اختیاری است). امیدوارم از تهیه و خوردن این دسر خوشمزه لذت ببرید.


ابتدا و در شروع 2 قاشق غذاخوری نشاسته را در نصف استکان اب سرد می ریزیم  و ان را با قاشق هم می زنیم تا کاملا در اب سرد حل شود و یکدست شود( توجه شود حتما برای اینکه نشاسته باز شود و گلوله نشود و یکدست باشد بایستی در اب سرد حل شود ).


سپس در این مرحله و در ادامه کار یک قابلمه را بر می داریم و 2 لیوان شیر را داخل قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و نشاسته حل شده در اب را که در مرحله اول تهیه کردیم را به شیر اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا در شیر مخلوط شود و یکدست شود توجه شود زیر گاز باید ملایم باشد.


سپس در این مرحله و در ادامه کار 3 قاشق غذاخوری شکر را به قابلمه  حاوی شیر و نشاسته اضافه می کنیم و ان را هم می زینم تا شکر در شیر حل شود ( در صورتی که تمایل به شیرینی بیشتر دارید می توانید میزان بیشتری شکر استفاده کنید و اگر تمایل کمتری به شیرینی دارید می توانید شکر کمتری در فرنی استفاده کنید که اختیاری است).

فرنی وانیلی


سپس در این مرحله و در ادامه کار 1 قاشق غذاخوری وانیل و 1 قاشق غذاخوری گلاب را به مواد اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا فرنی ما طعم دار شود( در صورت تمایل می توان از طعمهای دیگر مانند هل و کاکائو و زعفران و نسکافه و . . نیز استفاده کرد).


سپس در این مرحله و در ادامه کار شیر را به مدت تقریبا 10 دقیقه هم می زینم و اجازه می دهیم شیر سر گاز چند قل بخورد و غلیظ شود و غلظتی مانند ماست پیدا کند و سعی می کنیم تا  فرنی ما ته نگیرد و نسوزد. وقتی فرنی ما به غلظت مناسب رسید، زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را در ظرف مناسب می ریزیم.


سپس در این مرحله فرنی هایی را که در ظرف مورد نظر ریخته ایم  در صورت تمایل می توانیم با پودر پسته و ... به شکلهای مختلف تزیین کنیم. سپس فرنی را مدتی در محیط می گذاریم تا در دمای محیط داغی ان گرفته شود( برای افرادی که سرما خوردگی دارند می توانند فرنی را به صورت داغ استفاده کنند و چون فرنی نشاسته دارد در صورتی که صدای افراد گرفته باشد ، فرنی  داغ و نشاسته درون ان کمک زیادی به رفع گرفتگی صدا می کند) . پس از اینکه فرنی سرد شد ان را در یخچال می گذاریم و بعد از 1 ساعت فرنی را به صورت سرد بعنوان دسر سرو می کنیم.  

فرنی وانیلی

آخرین آموزش ها
برترین ها