webpaz logo
جستجو

نان گردویی

مواد لازم :
شیر : 1 و 3/4 پیمانه آرد : 4.5 پیمانه مخمر خشک : 3 قاشق چایخوری تخم مرغ : 3 عدد کره : 85 گرم گردو : 400 گرم پودر کاکائو : 1 قاشق غذاخوری آبلیمو : 1 قاشق غذاخوری شکر : 3/4 پیمانه نمک : 1/4 قاشق چایخوری لیموی تازه : 2 عدد


اول از همه مواد اولیه رو اندازه می گیریم و آماده می کنیم. گردو ها رو می شکنیم و مغزشون رو تو غذاساز می ریزیم و خرد می کنیم. برای خرد کردن مغز گردو از سایر وسایل دم دستی مثل گوشتکوب هم می تونید استفاده کنید. در انتها باید 200 گرم مغز گردوی خرد شده باید داشته باشیم.

نان گردویی


تابه روی روی گاز میذاریم و یک پیمانه شیر توش می ریزیم. کره و سه قاشق شکر رو به شیر اضافه می کنیم و هم می زنیم. وقتی که شکر و کره آب شدن، تابه رو از روی گاز برمیداریم و کنار میذاریم تا سرد بشه.


تخم مرغ را در ظرف جداگانه ای می شکنیم و با وسیله مثل چنگال یا همزن هم می زنیم و وقتی مخلوط شیر خنک شد، روی آن می ریزیم.


پوست لیموی تازه را روی مواد رنده می کنیم اگر لیموی تازه گیر نیاوردید از آبلیمو هم می تونید استفاده کنید.

نان گردویی


تو یه ظرف دیگه 1/4 قاشق غذاخوری شکر و مخمر خشک رو با هم مخلوط می کنیم. یک چهارم پیمانه شیرو روی شعله گاز گرم می کنیم و مخمر و شکر رو روی شیر می ریزیم. مواد رو خوب بهم می زنیم و کنار میذاریم و صبر می کنیم تا مخمر فعال بشه. زمانی مخمر شما فعال می شه که در مواد حباب هایی بوجود بیاد که اونم یک دقیقه بیشتر طول نمی کشه.


آرد رو تو یه ظرف می ریزیم و با نمک مخلوط می کنیم. همه ی موادی که در مراحل قبل تهیه کردیم یعنی مخلوط تخم مرغ و شیر و مخلوط مخمر رو به آردمون اضافه می کنیم و هم می زنیم.


حالا باید یکم خمیرو ورزش بدیم تا عمل بیاد برای این کار روی میزکارمون آرد می پاشیم و خمیرو روی آرد میذاریم و دستمون هم به آرد می زنیم و ده دقیقه خوب ورز میدیم. ورز دادن رو تا اون حدی که دیگه خمیر نچسبه انجام میدیم.


یه ظرف چند برابر حجم خمیرو با روغن چرب می کنیم و خمیرو تو اون میذاریم تا پف کنه. وقتی پف کنه حجمش چندبرابر میشه و برای همین باید ظرف بزرگتری انتخاب کنید. روی ظرفو با فویل می پوشونیم و تو جای گرم میذاریمش تا یک ساعت استراحت کنه و حجیم بشه.

نان گردویی


حالا که خود خمیرو درست کردیم می تونیم موادی رو که قراره توی خمیر بذاریم رو تو مدت پف کردن خمیر، درست کنیم. نصف پیمانه شیرو توی ظرف یا قابلمه ای میریزیم و روی گاز میذاریم.


شکرو به شیر اضافه می کنیم و هم می زنیم تا شکر به خورد شیر بره. گردو هایی رو که مرحله اول خرد کردیم رو به مواد اضافه می کنیم و ده دقیقه مدام هم می زنیم تا شیر نسوزه و ته نگیره. بعد از این مدت مواد را از روی گاز بر میداریم.


پودر کاکائو را به مخلوط گردو اضافه می کنیم. بازم پوست لیموی تازه رو روی مواد رنده می کنیم و هم می زنیم. وقتی مواد رو خوب مخلوط کردیم کنار میذاریم تا حرارتش از بین بره.


بعد از یه ساعت خمیرو بر میداریم و نصفش می کنیم. خمیرا رو جداگانه روی میز کارمون میذاریم و با وردنه بازش می کنیم تا حدی که ضخامت خمیر کم بشه.


مخلوط گردو رو روی خمیر می ریزیم و با قاشق صافش می کنیم. مواد نباید تا لبه ها بیاد. بعدش خمیرو رول می کنیم و میریم سراغ خمیر دومی و به همین شکل درستش می کنیم.

نان گردویی


حالا باید دو خمیرو بهم ببافیم برای این کار دو خمیرو کنار هم میذاریم و لبه هاشو روی هم فشار میدیم تا بهم بچسبن بعدش خمیرا رو از روی هم رد می کنیم تا مثل گیسو بافته بشه و آخرش باز لبه ها رو روی هم فشار میدیم تا بچسبه.


فرو روشن می کنیم و در دمای 180 درجه سانتی گراد میذاریم. توی قالبی که تقریبا هم اندازه خمیر هست کاغذ روغنی پهن می کنیم و خمیرو توش قرار میدیم و یک ساعت بهش استراحت میدیم.


توی ظرفی یه دونه تخم مرغ یا زرده تخم مرغ رو می شکنیم وهم می زنیم و وقتی میخوایم خمیرو تو فر بذاریم با یه براش روی خمیرو تخم مرغ می زنیم. خمیرو 45 دقیقه تو فر میذاریم. زمان پخت معمولا برای هر خمیری مختلفه ولی اگه شما دیدید خمیرتون به رنگ قهوه ای شده بدونید که پخته شده. بعد از این زمان نان گردویی رو از فر بیرون میاریم و بعد از چند ساعت که سرد شد اونو سرو می کنیم. 

نان گردویی

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستگاه پلمپ حرارتی کیسه ۶۹/۰۰۰